Zmaterializowanie słowa

Port Poetycki w Chorzowie to impreza kulturalna zrzeszająca w swoim kręgu poetów, muzyków i artystów plastyków. Istnieje spore grono twórców, którzy nie opuścili żadnej z edycji Portu. Pomysłodawcami i rodzicami Portu jest poetyckie małżeństwo Barbary Janas-Dudek i Jacka Dudka. Przy organizacji wspiera ich Włodzimierz Szymczewski.

Impreza składa się z trzech części.

Pierwsza: prezentacje poetyckie gości głównych. Poeci z różnym dorobkiem, w większości posiadający publikacje książkowe, a także debiutanci, nowatorscy, z ciekawymi spostrzeżeniami na temat otaczającego ich świata.

W drugiej części wieczoru prezentują się uczestnicy poprzednich edycji Portu Poetyckiego.

Trzecia część: przeznaczona jest na prezentację wierszy autorów, którzy zawinęli do Portu po raz pierwszy.

Dodatkowo każdego roku zapraszamy zespół muzyczny, malarzy, grafików, artystów, którzy zainteresowani są pokazaniem swojej twórczości.  Kuratorem wystaw portowych do roku 2017 była Małgorzata Południak.

Wybór poetów.

Organizatorzy śledzą poetyckie fora internetowe, publikacje konkursowe i wydawnicze. Wyszukują i zapraszają do udziału w imprezie poetów z różnych środowisk literackich, z całej Polski. Prezentowana poetyka jest różnorodna, często zaangażowana, ironiczna, liryczna, kulturo-poznawcza, opisująca zjawiska historyczne i społeczne. Różniąca się formą – od sonetu poprzez wydłużony wers poezji narracyjnej, a skończywszy na krótkich, esencjonalnych formach. Poruszająca szeroko pojęte treści egzystencjalne, widziane oczyma człowieka w różnym wieku, z rozmaitymi doświadczeniami życiowymi, bo tacy właśnie są goście, a zarazem współtwórcy Portu Poetyckiego.

Port to miejsce, w którym spotykają się ludzie, umożliwiamy „młodym” twórcom zaistnieć poza wirtualnym światem, w którym znacznie łatwiej o krytykę, a trudniej o uwagę i konstruktywne komentowanie. Dlatego w 2012 roku powołano do życia Portowe Warsztaty Poetyckie, które do tej pory prowadzili: Maciej Szczawiński, Leszek Żuliński, Karol Samsel, Justyna Bargielska i Jerzy Suchanek, Wojciech Kass i Bianka Rolando. Pomagamy zmaterializować swój byt w realnym świecie poetyckim, barwnym, wieloznacznym, a czasem symbolicznym i intuicyjnym.

Dzięki współpracy z Tarnogórską Galerią Sztuki Inny Śląsk corocznie, w przeddzień Portu, zapraszamy do dialogu poetyckiego, czyli prezentacji autorów, połączonego z dyskusją na temat kondycji poezji. 

Od 2013 r. do 2015 r. Port Poetycki przy współpracy z Muzeum Chorzów organizował listopadowe spotkania poetyckie pt. „wiersz na każdą pogodę” połączone z Otwartym Turniejem Jednego Wiersza im. Barbary Dziekańskiej. Od 2016 r. spotkania przeniesiono do Kompleksu Dobrego Smaku „Sztygarka”.

W 2014 r. Port Poetycki dzięki współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury w Chorzowie stał się współorganizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. M. Hłaski oraz Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Okno”.

W roku 2015 spotkania poprzedzające Port Poetycki przeniesiono do Galeri Sztuki MM w Chorzowie.

Maj 2015 r. to kolejne małżeństwo. Współpraca z Ewą Olejarz i Sabiną Waszut zaowocowała powołaniem do życia ćmy portowej, która w ostatni czwartek każdego miesiąca w Bistro & Bar Ćma, mieszczącym się w podziemiach Sceny Kameralnej Teatru Śląskiego, zaprasza poetów i pisarzy. W Ćmie prezentowane są również prace artystów. Uczestnicy spotkania każdorazowo walczą w „turnieju jednego wiersza”. Ćma Portowa zakończyła swoją działalność w czerwcu 2016 r. 

W czerwcu 2015 r. Port Poetycki zawarł sojusz z Dąbrowską Brygadą Poetycką organizującą Poligony Poetyckie i turnieje jednego wiersza w Muzeum Miejskim Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, a także coroczne Manewry poetyckie.

W 2015 r. powołano do życia warsztaty plastyczne, które prowadzi artystka-ceramik Barbara Trzybulska.

Rok 2017 to współpraca z Lekkim Teatrem Przenośnym mieszczącym się w Chorzowskim Centrum Kultury. W znakomicie przystosowanych pomieszczeniach teatru odbył się pierwszy portowy wieczór Haiku.

Ku zaskoczeniu organizatorów Port Poetycki, w przeciągu kilku lat swojej działalności, z kameralnej imprezy, która wyrosła w chorzowskiej Tawernie Stary Port (stąd też nazwa przedsięwzięcia), przerodził się w niepowtarzalny festiwal poetycki w sercu Śląska. A wszystko to za sprawą ludzi twórczych, którzy chętnie i gwarnie przypływają na śląską wyspę, między kominy hut i szyby kopalniane.

Chorzowski festiwal poezji cumuje w Sztygarce – odrestaurowanym kompleksie budynków pokopalnianych, a dokładnie w budynku byłego Magazynu Ciekłego Powietrza. Sztygarka to miejsce niezwykłe, przegotowane do prowadzenia tego typu imprez, w którym połączenie dobrego smaku idzie w parze z fachową obsługą oraz zaangażowaniem personelu. W Sztygarce, znajdą Państwo nocleg w pensjonacie, zjedzą obiad restauracji. W kompleksie znajduje się Klub Muzyczny Tlenownia i kawiarnia Pod Wieżą, a właściwie u stóp szybu byłej kopalni Prezydent. Ów szyb, z przepiękną iluminacją pełni rolę latarni morskiej, wskazującej azymut wszystkim pasjonatom Portu Poetyckiego w Chorzowie.

 

fot. M. Dudek

fot. M. Dudek